A A A K K K
людям із порушенням зору
комунальне некомерційне підприємство
"ЧУДНІВСЬКА ЛІКАРНЯ"

Меланома: небезпечний ворог, якого можна перемогти

Дата: 28.04.2025 11:02
Кількість переглядів: 29

Фото без опису

Що таке меланома?

Одне з найпоширеніших і найнебезпечніших онкозахворювань сьогодення – це меланома. Вона розвивається при порушенні механізму пігментації, коли в клітинах, що виробляють пігмент шкіри - меланоцитах – виникають мутації, внаслідок яких вони перетворюються на злоякісні.

У більшості випадків доброякісні або злоякісні новоутворення з'являються на шкірі, але можуть розвиватися на слизовій оболонці рота, прямої кишки або піхви, а також на сітківці ока. «Найулюбленішою» локалізаціє меланоми у жінок є шкіра ніг, а у чоловіків – тулуба. Проте виникнути вона може абсолютно будь-де на тілі, тому потрібно бути уважним до кожної зміни на своїй шкірі.

За даними Центру з контролю та профілактики захворювань (CDC) протягом життя шанси захворіти на меланому мають 3% людей зі світлою шкірою, 0,5% латиноамериканців і 0,1% чорношкірих американців. В Україні, станом на 2023 рік, на диспансерному обліку перебувало 30 457 хворих на меланому.

Захворіти на меланому шкіри можна в будь-якому віці, її виникнення не залежить від статі, проте дещо вищий процент захворюваності спостерігається серед чоловіків, а середній вік на момент встановлення діагнозу становить 66 років. Натомість у США меланома вважається одним із найпоширеніших видів раку у молодих жінок.

Чому виникає меланома шкіри? Ознаки та симптоми

Основними факторами ризику вважають природне сонячне ультрафіолетове випромінювання та популярність штучної засмаги в соляріях, які, у поєднанні з генетичними факторами, можуть викликати мутації клітин, які відповідають за те, як виглядає наша шкіра під впливом сонця.

У нормально функціонуючому організмі меланоцити, що виробляють пігмент, розташовані в найглибшому шарі епідермісу і поступово виштовхують назовні старі клітини, де вони замінюються новими. Після виникнення мутації меланоцити починають безконтрольно розмножуватись, утворюючи зони пухлинного росту на шкірі або змінюючи наявні родимки, які згодом перетворюються у меланому. Зовні цей процес може бути ледь помітним, тому дуже важливо самостійно оглядати родимки на шкірі й щорічно проходити профілактичний огляд у дерматолога, який може провести дерматоскопію для більш детального огляду родимок, а за наявності підозрілої родимки провести біопсію для встановлення діагнозу.


До генетичних факторів ризику належать:

  • перший (кельтський) та другий (нордичний) фототипи шкіри за шкалою Фіцпатрика. Люди цих типів відрізняються світлим відтінком шкіри, рудим, білим або каштановим волоссям, (часто з ластовинням), блакитними, зеленими або сірими очима. Шкіра кельтського типу взагалі не приймає засмаги;
  • наявність родичів, які раніше хворіли на меланому;
  • якщо на тілі налічується понад 50 родимок (пігментних невусів).
     

За деякими даними, до 10% усіх випадків меланоми пов'язані зі спадковими факторами. Розроблено й методи, що дозволяють встановити наявність вроджених патогенних мутацій у 9 генах, асоційованих з підвищеним ризиком розвитку меланоми: BAP1, BRCA2, CDK4, CDKN2A, MITF, POT1, PTEN, RB1, TP53. 

Як виглядає меланома шкіри?

Оскільки, як ми з'ясували, сигналом про можливу появу меланоми є нові родимки на тілі або зміна зовнішнього вигляду вже наявних, дуже важливо не пропустити цей момент, хоча виявити пігментні плями, які спочатку не перевищують 1 мм в діаметрі, не кровоточать і не мають незвичайної пігментації, не так вже й легко. Проте це лише вчергове натякає на важливість оглядів у дерматолога та неабияку уважність до власного здоров’я.

Тривожним «дзвіночком» вважається, якщо новоутворення на шкірі:

  • має більш темне або неоднорідне забарвлення (гіперпігментація);
  • асиметричну форму;
  • розмір понад 6 мм;
  • відрізняється незвичайним блиском;
  • під пігментною плямою відчувається підшкірний вузол;
  • місце локалізації свербить.
     

Якщо ви виявили у себе хоча б деякі із зазначених симптомів, негайно зверніться до фахівця, оскільки раннє виявлення та початок лікування помітно збільшує шанси на виживання!

Діагностика меланоми – шкіри досить складне і вкрай відповідальне завдання, оскільки "ціною питання" є людське життя. Існують "тривожні" симптоми, на які кожен повинен звертати увагу: раптова поява пігментованого новоутворення на шкірі, яке швидко або повільно починає зростати, кровоточить, змінює колір, форму, з'являється асиметрія. При виявленні хоча б одного цих ознак потрібно негайно звернутися до дерматоонколога для проведення обстеження меланоми та дерматоскопії шкіри.

 


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень