24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом
Туберкульоз – це інфекційне (заразне) захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу(M.tuberculosis), найчастіше її називають бацилою або паличкою Коха на честь науковця, який відкрив цей збудник у 1882 році. Це захворювання передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Туберкульоз у більшості випадків вражає легені, але захворювання може виникнути в будь -якому органі: наприклад, нирках, хребті, мозку, лімфатичних вузлах, кишківнику, шкірі, статевих органах тощо. Туберкульозом страждали люди і тварини з давніх-давен , відколи існують люди на землі.
Зараз третина населення земної кулі інфікована мікобактеріями туберкульозу. Щорічно в світі на туберкульоз захворюють 7-10 млн осіб. Загальна кількість хворих у світі досягає 50 -60 млн осіб.
Найбільша кількість хворих на туберкульоз зареєстрована в Індії, Індонезії, Китаї, Філіпінах, Пакистані. Ці 5 країн становлять 56% усіх випадків туберкульозу у світі.
З 1995 року в Україні зареєстрована епідемія туберкульозу.
За даними ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» у 2024 році кількість уперше зареєстрованих в Україні випадків захворювань на туберкульоз (ТБ), включно з його рецидивами, становила 18 140, проти 19 851 випадків у 2023 р.
Захворюваність на туберкульоз серед дітей 0–14 років становить 434 випадки від усіх зареєстрованих випадків, підлітків – 178 випадків.
Захворюваність на туберкульоз серед працівників закладів охорони здоров’я України у 2024 році становить 149 осіб.
Збудники туберкульозу – це M.tuberculosis (людський вид), M. bovis (бичачий вид), M.avium(пташиний вид), є одними з найбільш стійких у навколишньому середовищі мікроорганізмів.
Так мікобактерії туберкульозу живуть у річковій воді до 5 міс, у ґрунті від 3 міс. до 1-2 років, у фекаліях тварин і на пасовищах – понад рік, у вуличному пилу – до 15 днів, на одязі, предметах – протягом багатьох місяців. В умовах кімнатної температури (в темному місці) туберкульозні палички залишаються життєздатними протягом 4 місяців, при розсіяному світлі – до 1,5 місяця.
Кип’ятіння знищує їх протягом декількох хвилин. Літні сонячні промені знешкоджують бактерії через 30 хв, весняні і осінні – через 1 год, зимові – через 2 години, ультрафіолетові промені — через 2-3 хв.
Джерелом інфекції при туберкульозі є хвора на «відкриту» форму туберкульозу людина, яка виділяє туберкульозні бактерії; понад 55 видів тварин, т.ч. сільськогосподарських, а також заражені продукти тваринного і рослинного походження, ґрунт, органічні і неорганічні речовини, в яких живуть, розмножуються та зберігаються збудники туберкульозу.
Тварини виділяють мікобактерії туберкульозу з харкотинням, слиною, фекаліями, сечею, заражаючи пасовища. Збудники туберкульозу можуть потрапити в організм людини при споживанні отриманих від хворої тварини м’ясо-молочних продуктів, які не пройшли достатньої термічної обробки.
Мікобактерії туберкульозу від хворої людини до здорової передаються при кашлі , чханні, розмові та пиловим способом (засохлі краплини мокротиння, яке виділяє хворий, перетворюються в інфікований пил), який є на підлозі, предметах, в повітрі.
Основними шляхами передачі туберкульозної інфекції є:
- повітряно-краплинний через крапельки мокротиння зі слини при кашлі чханні розмові (хворий з мокротинням виділяє 15-20 млн мікобактерій в день);
вважається що 1 хворий протягом року може інфікувати 10-15 здорових осіб.
- повітряно-пиловий (на відкритому повітрі зараження через пил практично не можливе оскільки бактерії туберкульозу швидко гинуть під дією сонячного світла, зараження найчастіше відбувається у житлі туберкульозного хворого)
- харчовий ( якщо при вдиханні достатньо 1-2 бактерій, то для зараження через рот потрібно сотні мікробів)
- контактно побутовий (особливо при значній неохайності хворого, коли його руки, одяг, білизна, рушники і т. п. забруднені мокротинням).
Симптоми туберкульозу
Люди, які хворіють на туберкульоз, можуть мати деякі або всі з перерахованих нижче симптомів:
- кашель, який триває щонайменше 3 тижні без покращення,
- лихоманка (з невисокими показниками 37 -37,5С0) понад 7 днів,
- пітливість (переважно вночі),
- слабкість і швидка втомлюваність,
- відсутність апетиту,
- втрата ваги,
- кровохаркання,
- біль в грудях,
- задишка.
Якщо у вас є будь-який із симптомів, якнайшвидше зверніться до лікаря.
У 90% людей туберкульоз вражає легені. Розрізняють заразну форму туберкульозу легень – “відкриту” і незаразну форму – “закриту”.
Заразна форма захворювання характеризується тим, що людина виділяє з харкотинням у навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу, при “закритій” формі туберкульозу в харкотинні не виявляють мікобактерії туберкульозу.
Причини захворювання на туберкульоз
Найбільш частими причинами захворювання на туберкульоз є:
- важке матеріальне становище(неповноцінне незбалансоване харчування). Існують вагомі докази того, що голодування чи недостатнє харчування знижують опірність організму;
- наявність шкідливих звичок (алкоголізм, наркоманія, тютюнопаління). Паління тютюну і вживання великої кількості алкоголю, стреси значно знижують захисні сили організму;
- несвоєчасне звернення за медичною допомогою чи самолікування(кашель тривалістю більше 1-го місяця, субфебрильна температура 37-38 град, і т.д.;)
- контакт з хворим на відкриту форму туберкульозу;
- супутня патологія (цукровий діабет, хронічні неспецифічні захворювання легень, виразкова хвороба шлунка, ВІЛ/СНІД і т.д.).
Профілактика туберкульозу
Основні заходи профілактики туберкульозу:
- уникати прямих контактів з хворими на туберкульоз людьми і тваринами;
- користуватися особистими предметами гігієни;
- вести здоровий спосіб життя, виконувати фізичні вправи, не палити, не зловживати алкоголем, наркотиками;
- докладати зусиль, щоб їжа кожної людини була поживною, багатою на вітаміни, білки, жири і вуглеводи, мінеральні речовини;
- регулярно провітрювати житло, не допускати накопичення пилу в приміщеннях;
- оберігати себе від ВІЛ інфекції, уникати випадкових статевих стосунків, користуватися презервативом;
- своєчасно проводити первинну вакцинацію БЦЖ в пологових будинках новонародженим дітям.
Туберкульоз – виліковне захворювання, успіх залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів і дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків.
Дотримання правил особистої гігієни та виконання рекомендацій, вказаних вище, вбереже Вас від захворювання на туберкульоз.
Будьте здорові!
Лікар-інфекціоніст КНП « Чуднівська лікарня» Аліна Кузьмінська
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)