A A A K K K
людям із порушенням зору
комунальне некомерційне підприємство
"ЧУДНІВСЬКА ЛІКАРНЯ"

Лихоманка у дитини. Алгоритм дій батьків.

Дата: 21.10.2022 14:29
Кількість переглядів: 1032

Фото без опису

Лікр педіатр КНП "Чуднівськ лікарня" Головня Наталія Іванівна

 

 

Сьогодні, коли на дворі осінь і наближається зима, хочеться поговорити про важливу тему, адже кожен з батьків стикався з підвищенням температури тіла у дитини. Коли в твоєї дитини підіймається температура батьки часто впадають в паніку, особливо, коли це стається в ночі або на вихідних і можливості проконсультуватися з лікарем не має. Отже, лихоманка – це підвищення температури тіла вище норм, яке виникає внаслідок інфекційного захворювання або як наслідок порушення функціонування нервової або ендокринної системи.

Фото без опису

Коли потрібно давати жарознижуючі?

Основним показанням для призначення жарознижувальної терапії є температура вище 38,5 °C і потреба усунення загального дискомфорту. Якщо у дитини температура 38,2 °C, вона активна: бігає, грається, їсть, то таку температуру знижувати не потрібно, бо при температурі виділяються речовини для знищення вірусів чи бактерій, які її спровокували. Температуру вище 37.5 потрібно збивати дітям які мають в анамнезі фебрильні судоми; дітям з епілепсією; дітям, які мають вроджену патологію нервової системи; дітям, які мають вроджені обмінні захворювання.

Які препарати можна застосовувати дітям?

В Україні для використання зареєстрованими в педіатричній практиці є препарати ібупрофену та парацетамолу, якщо у вашої дитини немає алергії на них. Вони випускаються у формі сиропу, ректальних супозиторіїв та таблеток. Найефективніше антипіретик буде діяти, якщо орієнтуватися на вагу малюка, а не на вік, за умови дотримання разової і добової дози. 

Ібупрофен розраховується 10 мг/кг, кожні 6-8 год. при потребі, максимальна кількість прийомів на добу – 3.   

Парацетамол розраховується 15мг/кг, кожні 4-6 год. при потребі, максимальна кількість прийомів на добу – 4.

Наприклад. Візьмемо пляшечку з сиропом з написом «ібупрофен 100 мг / 5 мл»: тобто в 5 мл сиропу міститься 100 мг ібупрофену. Якщо вага малюка 12 кг, то розрахунок буде наступним: 12кг * 10 мг / кг (максимальна разова доза) = 120 мг. Скільки мл сиропу потрібно набрати в мірний шприц, щоб отримати 120 мг ібупрофену? 120 мг * 5мл / 100мг = 6 мл.

 

Метамізол натрію (анальгін) у педіатричній практиці може застосовуватися лише в парентеральній формі (ін’єкції), в умовах стаціонару, під суворим наглядом лікаря і лише при рефрактерній лихоманці.

Препарати аспірину, німесуліду заборонені до використання в педіатрії.

Щодо комбінованих препаратів у вигляді теплих розчинів або таблеток, які рекламують при перших проявах грипу чи застуди – це лише фармацевтичний маркетинг. Потрібно уважно читати інструкцію: з якого віку дозволено такий препарат та склад. Наприклад у них може міститися парацетамол, кофеїн, феніраміну малеат, фенілефрину гідрохлорид – використання цих препаратів обмежене в педіатрії.

Що робити мамі, коли у  малюка підвищилася температура тіла?

Тож, якщо лихоманка стає важким випробуванням для дитини і підвищення температури тіла приносить значний дискомфорт малюку, тоді діємо наступним чином за алгоритмом:

- забезпечуємо температуру повітря в приміщенні на рівні 18- 21 градус за Цельсієм, з вологістю 55-60%. Якщо це неможливо зробити і ви знаходитесь в зоні відносно чистого повітря, тоді просто часто провітрюємо приміщення. У разі застосування хімічної зброї цей варіант стає неможливим.

- “наводнюємо дитину” у великій кількості рідини в день - це можна зробити у формі гри, з улюбленим предметом малюка, під час перегляду мультфільму тощо, аби лише дитина не капризувала і вживала достатню кількість води. Надаємо перевагу чистій негазованій воді, грудному вигодовуванню,компоту, щоб попередити зневоднення.

- дати жарознижуючий засіб згідно з вагою дитини.

- контроль температури проводити не раніше, ніж через 30 хвилин після прийому ліків.

- обтирати можна лише водою кімнатної температури (спирт, оцтова кислота не мають жарознижуючого ефекту, а ще й загрожують дитині термічними і хімічними опіками).

Спостерігаємо за появою так званих «червоних прапорців», як от патологічна сонливість, значне перезбудження, пронос, блювота, значний біль в животі, висип та інші незрозумілі симптоми - якщо ви помітили дані симптоми, то негайно телефонуйте лікарю, щоб уточнити план подальших дій.

Не займайтесь самолікуванням у разі погіршення симптоматики малюка.

Пам’ятайте: підвищення температури тіла у дитини потребує обов’язкового огляду лікаря!

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень